Ricoh Pro C9100 ولا C7200X؟ الفرق في الشغل الفعلي مش في الكتالوج
5 دقايق قراية
الاتنين ماكينات إنتاج من ريكو، والاتنين بيطبعوا شغل نضيف. بس كل واحدة معمولة لمطبعة مختلفة: الـ C9100 بتكسّب من الكمية، والـ C7200X بتكسّب من الشغل المميز. لو اخترت غلط هتدفع في ماكينة أكبر من شغلك، أو هتلاقي نفسك بترفض طلبات مش قادر تنفذها.
المقارنة دي بالأرقام اللي بنشوفها في التشغيل الفعلي، مش أرقام الكتالوج.
الخلاصة في سطرين
- خد Ricoh Pro C9100 لو شغلك كميات كبيرة يوميًا: كتالوجات، مجلات، بروشورات، علب خفيفة، وورق تقيل لحد 400 جرام.
- خد Ricoh Pro C7200X لو عايز تبيع شغل غيرك مش بيعمله: ذهبي وفضي، أبيض على ورق ملون، شفاف لامع، نيون، وبانر لحد 126 سم.
المقارنة رقم برقم
| Ricoh Pro C9100 | Ricoh Pro C7200X | |
|---|---|---|
| السرعة | 110 نسخة في الدقيقة | 85 نسخة في الدقيقة |
| الألوان | 4 لون (CMYK) | 5 لون: CMYK + لون خامس بـ 7 اختيارات |
| دقة الطباعة | 1200×4800 DPI | 2400×4800 DPI |
| أقصى وزن ورق | 400 جرام (دوبلكس أوتوماتيك) | 360 جرام |
| أقصى مقاس | 33×70 سم | 33×48.7 سم، وبانر لحد 33×126 سم |
| الإنتاج الشهري | لحد 1,000,000 نسخة | لحد 700,000 نسخة |
| سعة الورق | 4,400 ورقة أساسي، لحد 18,150 | 2,500 ورقة أساسي، لحد 16,200 |
| طول الخط كامل | حوالي 4.57 متر | حوالي 3.37 متر |
| الوزن الكلي | حوالي 1,332 كجم | حوالي 922 كجم |
| الكهربا | خطين 30 أمبير، أقل من 9,000 وات | خطين 16 أمبير، أقل من 5,000 وات |
| زمن التسخين | أقل من 420 ثانية | أقل من 300 ثانية |
الفرق الأول: الكمية
الـ C9100 أسرع بـ 25 نسخة في الدقيقة. الرقم ده شكله صغير، بس في وردية 8 ساعات شغل متواصل معناه حوالي 12,000 نسخة زيادة في اليوم. وإنتاجها الشهري لحد مليون نسخة مقابل 700 ألف للـ C7200X.
الأهم من السرعة إنها معمولة تشتغل طول اليوم من غير ما تتعب: أدراجها الأساسية بتشيل 4,400 ورقة، فالمشغّل مش واقف يحمّل ورق كل شوية.
لو شغلك الشهري لسه بعيد عن مئات الآلاف من النسخ، السرعة دي مش هتستفيد منها. هتبقى دفعت في طاقة إنتاج واقفة.
الفرق التاني: اللون الخامس
دي النقطة اللي بتحسم القرار لناس كتير. الـ C7200X فيها محطة لون خامس بتطبع مع الـ CMYK في نفس المرة، وليها 7 اختيارات:
- ذهبي وفضي: كروت وأغلفة ودعوات فاخرة بتتطبع في نفس المرة مع باقي الألوان.
- أبيض: طباعة على الورق الملون والكرافت والشفاف.
- شفاف: لمعة موضعية (سبوت) على أجزاء من التصميم.
- نيون أصفر ونيون بينك: ألوان بتلفت النظر في البوسترات والستيكر.
- أحمر مخفي: بيظهر تحت الأشعة فوق البنفسجية، للتذاكر والكوبونات.
الـ C9100 مفيهاش لون خامس خالص. لو عميلك طلب كارت بالذهبي أو طباعة بالأبيض على ورق أسود، هتعتذر أو هتبعته لحد تاني.
الشغل ده كمياته أقل بس سعره أعلى، والمنافسة عليه أقل لأن مش كل مطبعة عندها الماكينة اللي تعمله.
الفرق التالت: الورق
هنا كل واحدة ليها نقطة قوة:
- التقل: الـ C9100 بتاخد لحد 400 جرام وتطبعه وشين أوتوماتيك. الـ C7200X بتقف عند 360 جرام. لو شغلك علب خفيفة وكروت تقيلة، الـ 40 جرام دول بيفرقوا.
- الطول: الـ C7200X بتطبع بانر لحد 126 سم، والـ C9100 أقصاها 70 سم. لو بتعمل منيوهات مفتوحة أو أغلفة كتب طويلة أو بانرات، الـ C7200X هي اللي تنفع.
الفرق الرابع: الجودة
الاتنين بيرسموا الصورة بليزر VCSEL بـ 40 شعاع، والاتنين نتيجتهم ممتازة في الشغل التجاري. الفرق في التفاصيل:
- الـ C7200X دقتها 2400×4800، يعني ضعف عدد النقط في البوصة في اتجاه الليزر. ده بيبان في الحروف الصغيرة جدًا والخطوط الرفيعة والنقوش الدقيقة.
- الـ C9100 دقتها 1200×4800، وبتعالج كل نقطة بـ 256 درجة شدة، فالتدرجات والظلال والأرضيات الغامقة بتطلع ناعمة.
في الكتالوج والبروشور العادي مش هتفرّق بينهم بالعين. الفرق بيظهر في الشغل الدقيق زي الدعوات والنقوش.
الفرق الخامس: تكلفة الحبر
الاتنين بيشتغلوا بطقم حبر بنفس السعر، بس الـ C9100 بتصرف حبر أقل على نفس الشغل: طقمها بيطبع حوالي 15,000 ربع فرخ، وطقم الـ C7200X حوالي 13,000. ده حبر كل نوع من المطبوعات بطلبيته على الماكينتين:
| نوع المطبوعات | الطلبية | C9100 | C7200X |
|---|---|---|---|
| بوستر وش واحد · 1 في ربع الفرخ100 بوستر | 100 بوستر | 79 جنيه | 91 جنيه |
| بروشور مطوي A4 وش وضهر · 2 في ربع الفرخ1,000 بروشور | 1,000 بروشور | 416 جنيه | 480 جنيه |
| استيكر منتجات وش واحد · 35 في ربع الفرخ5,000 استيكر | 5,000 استيكر | 154 جنيه | 177 جنيه |
| فلاير A5 وش وضهر · 4 في ربع الفرخ1,000 فلاير | 1,000 فلاير | 299 جنيه | 345 جنيه |
| غلاف كتاب أو مجلة وش واحد · 1 في ربع الفرخ500 غلاف | 500 غلاف | 610 جنيه | 704 جنيه |
| كروت أفراح وش واحد · 4 في ربع الفرخ500 دعوة | 500 دعوة | 178 جنيه | 205 جنيه |
| منيو A3 وش وضهر · 1 في ربع الفرخ100 منيو | 100 منيو | 224 جنيه | 258 جنيه |
| كروت شخصية وش وضهر · 24 في ربع الفرخ1,000 كارت | 1,000 كارت | 115 جنيه | 132 جنيه |
| ربع فرخ من شغل المطابع اليومي33×48، وش واحد | 33×48، وش واحد | 1.77 جنيه | 2.04 جنيه |
الأرقام من شغل المطابع اليومي على ربع الفرخ 33×48 (الفرخ الكامل 4 أرباع). المطبوعات اللي بتتطبع وش وضهر محسوبة بالوشين، وكل الأسعار بالجنيه المصري.
يعني لو بتطبع 10,000 ربع فرخ في الشهر من شغل المطابع اليومي، حبر الـ C9100 حوالي 17,700 جنيه وحبر الـ C7200X حوالي 20,400 جنيه. الفرق حوالي 2,700 جنيه في الشهر، وبيكبر مع الكمية.
الحساب على سعر طقم 26,500 جنيه، والأسعار بتتغير فاتأكد من السعر الحالي. واللون الخامس في الـ C7200X بيتحسب لوحده حسب استخدامه. لو عايز الرقم على شغلك انت، دراسة الجدوى بتحسبهولك.
الفرق السادس: المكان والكهربا
ده بند ناس كتير بتنساه لحد يوم التركيب:
- خط الـ C9100 طوله حوالي 4.57 متر ووزنه حوالي 1,332 كجم، ومحتاج خطين كهربا 30 أمبير. لازم تتأكد من أرضية المكان ومن لوحة الكهربا قبل ما تشتري.
- خط الـ C7200X حوالي 3.37 متر و922 كجم، وبيشتغل على خطين 16 أمبير. بيدخل في أماكن الـ C9100 ما تدخلهاش.
في الحالتين سيب حوالي متر قدام الخط للتشغيل والصيانة.
طيب أختار إزاي؟
اسأل نفسك 3 أسئلة:
- بتطبع كام في الشهر؟ لو شغلك بمئات الآلاف من النسخ وبيزيد، الـ C9100 هتشيل الحمل براحة وبتكلفة حبر أقل. لو أقل من كده بكتير، الـ C7200X بإنتاجها لحد 700 ألف نسخة كفاية وزيادة.
- عملاءك بيطلبوا إيه؟ لو كتالوجات ومطبوعات شركات بكميات، C9100. لو دعوات وكروت وعلب هدايا وشغل مناسبات، C7200X.
- عايز تنافس بإيه؟ بالسعر والسرعة في التسليم، C9100. بشغل مش موجود عند غيرك، C7200X.
ولو شغلك فيه النوعين، الاتنين بيكمّلوا بعض: الـ C9100 للإنتاج اليومي، والـ C7200X للشغل الخاص.
قبل ما تقرر
تعالى الشو روم بملف من شغلك الحقيقي، اطبع عينتك على الاتنين، وشوف الفرق بعينك على الورق.
محتار تختار الماكينة المناسبة لشغلك؟
فريق مكة معاك من أول دراسة الاحتياج — خبرة في الطباعة الديجيتال من 1993. كلمنا على واتساب وجرب قبل ما تقرر.
نصايح تانية تفيدك
الفرق بين الطباعة السبلميشن والطباعة الترانسفير
عندما يتعلق الأمر بالطباعة الرقمية، يظهر دائماً سؤال حائر في أذهان الكثيرين، ما الفرق بين الطباعة السبلميشن والطباعة الترانسفير؟ هذا السؤال ليس…
اقرا النصيحة
Ricoh Pro C5100S ولا C7100S؟ فرق تكلفة التشغيل بالأرقام
الـ C5100S أول خطوة في الإنتاج بالألوان، والـ C7100S ماكينة مطبعة متوسطة شغلها ثابت. الاتنين 4 لون وبنفس دقة الطباعة، بس تكلفة…
اقرا النصيحة
أفضل 4 ماكينات طباعة ديجيتال للدعاية والإعلان
تعتبر ماكينات الطباعة الديجيتال هي الأساس في جميع الأماكن التي تحتاج إلى جودة عالية مثل مؤسسات الدعاية والإعلان أو الاستوديو أو الفوتوجرافر…
اقرا النصيحة